Ako si vybrať LED žiarovky

Pri výbere LED žiaroviek je potrebné sledovať niekoľko základných parametrov

LED žiarovky pomaly nahrádzajú všetky klasické žiarovky, pretože vďaka svojim hlavným výhodám, ako je dlhá životnosť a úspora spotrebovanej energie sa stali súčasťou mnohých domácnosti.

Tieto moderné žiarovky fungujú na princípe LED diód. LED je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzko spektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. LED žiarovky sa odlišujú aj farebným prevedením, kedy farba vyžarovaného svetla závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu.

Keď ste sa už rozhodli vymeniť klasické žiarovky za úsporné LED žiarovky, je dôležité upriamiť pozornosť na ponúkané parametre LED žiarovky. Medzi najdôležitejšie parametre LED žiaroviek patrí: svietivosť, typ led diód, farba svetla a uhol svietenia.

Svietivosť LED žiaroviek

Svietivosť pri LED žiarovkách je označovaná jednotkou lumen (lm) a udáva, koľko svetla celkovo vyžiari svetelný zdroj do všetkých smerov nad 120°. Pokiaľ ide o LED žiarovku, ktorá vyžaruje svetlo iba jedným určitým smerom do 120°, ako je to pri reflektoroch, tak tie sú označované v kandel (cd) a nie v lumenoch. Ak chcete teda nahradiť klasickú žiarovku úspornou LED žiarovkou je potrebné vybrať správnu svietivosť.
Ak si prvýkrát vyberáte LED žiarovky, tabuľka nižšie vám pomôže s výberom na základe porovnania svietivosti klasickej žiarovky a úspornej LED žiarovky.

Dôležité je vedieť, že LED žiarovky si nevolíme podľa počtu Wattov, ako klasické staré žiarovky. Preto nemusí stále 8W LED žiarovka svietiť rovnako ako 40W klasická žiarovka! Renomovaný výrobcovia ako Philips, udávajú priamo na balení, že akú klasickú žiarovku nahradíte LED žiarovkou.

Pri výbere LED žiarovky je potrebné sledovať aj typy použitých LED diód:

  • Klasické vysoko svietivé LED - Sú ideálna pre použitie na osvetľovanie priestorov. Hlavnú nevýhodu predstavuje úzky uhol svietivosti iba 60°, a preto svietia viac „do zeme“. 
  • Výkonné LED (Power LED) - O výkone 1W, 2W alebo 3W sú na tom podobne ako klasické svetlo emitujúce diódy - rozptyl svetla je iba 60° a majú pri najčastejšej konfigurácii 3x1W LED svetelný tok iba okolo 220 lumenov.
  • SMD 3528 LED - Sú jednodiodové čipy s rozptylom svetla 120°, s príkonom 0.08W a veľmi dobrou svietivosťou.
  • SMD 5050 LED - Sú trojdiodové čipy s príkonom 0,24W, s rozptylom svetla 120° a s vynikajúcou svietivosťou pri malom rozmere LED čipu.
  • COB LED - Vznikli spojením viacerých LED čipov zaliatych do jedného veľkého čipu a tým sa dosiahla vyššia svietivosť a nižšia výsledná teplota. Svetelný výkon je 100 – 110 lm na 1W, uhol rozptylu svetla je 120°.
  • SMD 5630 LED - Dosahuje maximálny svetelný tok až 60 lumenov, rozptyl svetla je 120°. Vysoká účinnosť a lepšia možnosť chladenia vďaka vyspelejšej technológii a menšej výške čipu.
  • LED - Je menšia verzia čipu SMD 5630 so štvrtinovým výkonom. Rozptyl svetla je 120°.

Farba Svetla LED žiaroviek

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere LED žiaroviek je farba svetla, ktorá udáva v akom odtieni bude vyžarované svetlo. Teploty svetla sa udávajú v Kelvinoch (°K). 
Teplá biela
Patri medzi klasickú „žltú“ farbu, ktorú poznáme z klasických žiaroviek. Farebné spektrum je v rozmedzí 2700°K až 3200°K. Ideálna teplota svetla je 3200°K a tieto žiarovky sa hodia ako do spálne, tak do detskej izby, či obývacej miestnosti.
Neutrálna biela
Farebné spektrum je v rozmedzí 3200°K až 4500°K. Ideálne farba svetla LED žiarovky do pracovne alebo do lámp na čítanie.
Studená biela
Farebné spektrum je v rozmedzí 4500°K až 6500°K. Ideálne farba svetla LED žiarovky pre osvetľovanie skladov a vonkajších priestorov.
 

Uhol svietenia LED žiaroviek

Tento parameter sme si spomínali už pri type diód LED žiaroviek a je veľmi dôležitý pri výbere LED žiarovky, keďže nám hovorí pod akým uhlom bude svetlo LED žiarovky vyžarované do priestoru.
 

Životnosť a úspora energii

LED žiarovky sú obľúbené hlavne pre svoju dlhú životnosť a nízku spotrebu energii, čím ušetria domácnosti nemalé finančné prostriedky na energie. Životnosť nám pri LED žiarovkách udáva dobu, za ktorú poklesne svetelný tok na určitú hodnotu. Ak je pri LED žiarovke životnosť 30 000 hodín, to znamená, že proces degradácie začína už po 15 000 hodinách a pri 30 000 hodinách ma LED žiarovka o 20% - 30% nižšiu svietivosť ako na začiatku. LED žiarovka naďalej svieti a môže svietiť aj ďalších 30 000 hodín, iba sa zníži jej pôvodná svietivosť.
 
Veríme, že sme vám týmto článkom priblížili problematiku výberu LED žiaroviek. Zapamätajte si, že dôležite je sledovať tieto parametre: svietivosť, typ led diód, farbu svetla a uhol svietenia.
 
Teraz si už len stačí vybrať typ koncovky, ktorý potrebujete pre vaše svietidlo
 
V prípade akýchkoľvek otázok pri výbere LED žiaroviek z našej najlepšej ponuky nás neváhajte kontaktovať na zákazníckom servise: Mobil: 0902 248 611 (Po - Pia: 09:00 - 15:00 hod.); Email: info@profiledziarovky.sk
 
Prajeme Vám príjemný nákup v internetovom obchode profiLEDziarovky.sk